Czy wiecie, że pierwszym szydełkiem był palec, a tworzenie polegało na plątaniu nici…?
Szydełko to narzędzie zakończone haczykiem, służy do ręcznego tworzenia dzianin. Dzianina powstaje przez przeciąganie nici przez pętelki. Mamy dwa podstawowe typy szydełek – klasyczne krótkie i tunezyjskie długie.
Praca na szydełku jest prosta, bo podstawowe oczka wykonuje się w ten sam sposób powtarzając słupki i półsłupki.
Najstarsza robótka szydełkowa została znaleziona w Jutlandi 3100 lat temu – w piramidach egipskich znaleziono skarpety. Do Europy szydełko dotrało prawdopodobie podczas wypraw krzyżowych.
Mówi się też że szydełkowanie to starochińska technika haftowania na tamborku. Najstarsze wyroby wykonane szydełekiem zachowały się w Ameryce Południowej, gdzie tubylcy dziergali różne ozdoby. Wiadomo też, że około 1500 roku mnisi we Włoszech stosowali szydełko do ozdabiania szat liturgicznych. Pierwsza udokumentowana wzmianka o szydełku pojawiła się w 1812 roku.
Europejskie centra tworzenia koronek to Włochy, Francja i Belgia. Najbardziej znane koronki to irlandzkie, weneckie, burgijskie, typu filet i frywolitki. Do Polski sztuka szydełkowania trafiła dzięki królowej Bonie. Ciekawy jest również fakt, że szydełko było przywilejem bogatych.
Szydełkowanie to sztuka finezyjna i fantazyjna, ponieważ na szydełku można zrobić wszystko. W wieku 20 koronkę rozpowszechniła Coco Chanel. W latach 60 szydełkomania ogarnęła USA. W Polsce rozkwitała z przymusu w latach 60 i 70.
W naszym sklepie mamy wiele szydełkowych zabawek, zapraszamy do obejrzenia.
A na zdjęciach nasze małe, szydełkowe cuda.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *